sobota, 6 maja 2017

Dlaczego kupujemy na raty?

   Bo jest to prostsze? Nie odczujemy wydanej kwoty? Bo produkt będzie nasz nie wydając złotówki? Dość wymownie ukazuje to grafika po prawej stronie. Kupujemy na raty telefony, urządzenia, na które tak naprawdę nas nie stać. Kupujemy luksus, własny komfort, za pieniądze, których nie mamy. Wolimy wydać jednorazowo mniej, a docelowo więcej. A przecież nie mieliśmy gotówki żeby wzbogacić się o nowego smartfona. W takiej sytuacji na pomoc przychodzą nam banki, które z wielką przyjemnością ufundują nam iphona czy telewizor, które za niewielką prowizją spełnią nasze marzenia. Zwróćmy się jeszcze do badań:

Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego na zlecenie firmy Lindorff SA, zakupy na raty nie są nam obce. Trzech na czterech Polaków korzystało lub korzysta z tej formy pomocy przy zakupach potrzebnych artykułów. Aż połowa ankietowanych brała tego rodzaju zobowiązanie kilka razy w swoim życiu. Niemal co piaty badany (19%) zaciągał je przynajmniej raz. A 8% respondentów przyznało, że regularnie korzysta z takiej możliwości finansowania swoich zakupów, traktując je po prostu jako zwyczajowy sposób realizacji droższych wydatków. Zachowawczo podchodzi do niej natomiast 22% ankietowanych, którzy jeszcze nigdy z nich nie korzystali.
Źródło : lindorff.com

   Zauważmy, jedynie 22% nigdy nie korzystało z rat. Czy to o czymś świadczy? Być może o tym, często kupujemy rzeczy, na które nie mamy pieniędzy. Najprawdopodobniej wynika to z braku poduszki bezpieczeństwa lub totalnego braku oszczędności. Zwykle w sytuacji awarii telewizora, pralki czy lodówki, udajemy się do marketu nabywając sprzęt, który jest nam niezbędny, na raty. 

Jak uniknąć zakupów na raty? Skąd wziąć gotówkę?
  • Przewidywać, planować zakupy (telewizor jest stary, prawdopodobieństwo uszkodzenia jest większe)
  • Chcę kupić za rok nowego smartfona za 2000 zł? Wystarczy, że będę odkładać jedyne 166 zł miesięcznie przez rok - coś jak płacenie rat tylko wcześniej. Proste, prawda? 
  • Posiadaj poduszkę bezpieczeństwa. Nie musisz mieć aż 6 miesięcznych kosztów życia, ale 2-3 miesięczne na pewno zwiększą nasze poczucie bezpieczeństwa w nagłych wypadkach
  • Sprzedaj stary sprzęt, jeśli jest sprawny - w sieci nie brakuje osób, które chętnie odkupią starszy model telefonu lub telewizora

   Na koniec mały komentarz. Wyobraźmy sobie, ile tracimy kupując na raty.. prawdopodobnie kupując 3 produkty na raty wydajemy tyle pieniędzy, by starczyło nam na jeszcze nową pralkę za gotówkę. Kupując systemem ratalnym sami tworzymy pętle, w której nigdy nie mamy gotówki.. Co za różnica czy płacisz 200 zł rat miesięcznie czy samodzielnie je odłożysz z wyprzedzeniem? Taka, że za ratę zapłacić MUSISZ, a odłożyć na przyszłe zakupy MOŻESZ. Decyzja należy do Ciebie. Wystarczy że zaczniesz, im wcześniej tym lepiej, a Twój komfort bezpieczeństwa finansowego na pewno się poprawi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz